Automobilový svět se rychle mění. Zavedené dieselové motory jsou pomalu na ústupu a stále více oblíbené jsou různé alternativní pohony. Pomalu stoupají prodejte tzv. plug-in hybridů a každá větší automobilka plánuje výrobu elektromobilů. Největším krokem, který změní automobilový svět, bude zavedení autonomního řízení. Vozy budou řízeny počítačem a nebude potřeba řidiče. Takové vozy v současnosti vyvíjí řada automobilek a nejmodernější auta jsou již dnes nabízeny s možností řízení vozu počítačem na rovné dálnici. Experti na dopravu slibují, že po zavedení autonomního řízení bude téměř nulová nehodovost, ale zároveň upozorňují na problém, nad kterým si zatím lámou hlavy experti na právo, odborníci na dopravu, vědci i filozofové.
noční dálnice

Kdo z koho

Představte si situaci, kdy je nehoda nevyhnutelná. Počítač, který řídí vůz, v mžiku vyhodnotí  nastalou komplikaci a má jen dvě možnosti, z nichž obě vedou k usmrcení člověka. Před vozem se náhle objeví chodec a první možností je, že vůz chodce srazí. Druhou možností je, že se auto chodci vyhne, ale na jedné straně je zeď a v protisměru jede kamion, takže auto narazí do překážky. Předpokládejme, že automobil jede vyšší rychlostí a srážka posádku usmrtí. Co s tím?
a8 v červené barvě
Počítač dokáže v milisekundě analyzovat nespočetně dat. Dokáže podle obličejů rozpoznat například stáří člověka, ale má o lidských životech rozhodovat stroj? Podle čeho by měl vůz rozhodovat, koho v dané chvíli usmrtí. Podle věku? Podle zdravotní kondice? Podle společenského postavení? Nebo by vůz měl za každou cenu chránit posádku, a tak chodce srazit?
dálnice usa

Řešení?

První krok, který byl učiněn k vyřešení tohoto problému, vymysleli němečtí dopravní experti a tamnímu ministerstvu dopravy dali doporučení ohledně etiky autonomních vozů. V doporučení je jasně stanoveno, že vždy musí být upřednostněn lidský život nad majetkem a v případě nevyhnutelné nehody nesmí nikdy stroj rozhodovat o tom, který lidský život zachrání. Jak si s tímto problémem poradí vývojáři autonomních aut, zjistíme v nejbližších letech, protože automobily, které není potřeba řídit, ovládnou silnice.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Nezařazené