Řecko je země, která se skládá z několika ostrovů.
Jedním z nich je i Kréta. Podle mytologie je to právě ten ostrov, kde se zrodil vládce všech řeckých bohů – Zeus. Kréta je nejjižněji položený ostrov, který k Řecku náleží. A není to jeho jediné „nej“. Je rovněž z těchto ostrovů největším a jedním z nejnavštěvovanějších. Do tohoto krásného koutu naší planety se sjíždějí turisté z celého světa. Jeho dalším rekordem je nejvyšší pohoří na řeckých ostrovech.

kostel


§ Nejvyšší horou z pohoří Iri Ori je hora Psiloritis, která je ve výšce 2456 metrů nad mořem.
§ Když uvážíme, že náš nejvyšší vrchol by této hoře sahal někam do pasu, je to docela hodně.

Ostrov paláců a klášterů

kláštěr
Pokud se ale zaměříme na památky a zajímavosti, které vytvořila lidská ruka, musíme sejít z výšin kopců a zavítat do měst a vesniček. Největším lákadlem pro turisty (krom moře) jsou čtyři minojské paláce.

1) Knossos– tento palác je největší. V jeho útrobách bychom našli tisíc čtyři sta místností. Byl rozdělen do několika patrových křídel, kterým vévodil jeden centrální dvůr.
2) Faistos– palác, který je nejstarší. Vlastně by se mělo říci, že byl nejstarším. Dvakrát byl zničen díky zemětřesení a potřetí nájezdníky ze severu. Po jejich zásahu už se nikdo nesnažil palác znovu obnovit.
3) Malia– tento palác byl postaven roku tisíc devět set let před Krisem. Poté, co zanikl, byl roku tisíc sedm set (před Kristem) znovu postaven. Po dalších třech stech letech zaniká definitivně. Zřejmě vinou následků výbuchu sopky.
4) Kato Zakros– palác, který byl vybudován tisíc devět set let před naším letopočtem a po pěti stech letech své existence byl zničen. O jeho rekonstrukci se nikdy nikdo nepokusil. Zatím se našlo kolem sta místností.

pilíř

Tyto historické skvosty nejsou jedinými památkami, které každého návštěvníka oslní. Je tu i neuvěřitelný počet velice zajímavých klášterů.

Nezařazené