Během vysokoškolského studia vás čeká spousta seminárních prací, esejí či referátů. Záleží na konkrétní škole a oboru, který studujete. Pomocí psaní těchto prací se postupně připravujete na psaní té nejdůležitější – závěrečné práce, v podobě bakalářky či diplomky. V tomto případě se ale jedná o práci, jejíž napsání vám zabere opravdu velkou spoustu času. Je to práce, která musí být perfektní. Tady si nemůžete dovolit žádné chyby. Proto ji budete upravovat tak dlouho, dokud nebude ideální ke státnicím.

promoce

Prvním krokem je výběr tématu.Jedná se o první, zároveň však ten nejdůležitější krok. Při výběru buďte opravdu pečliví. Téma bakalářské práce při klasickém tříletém studiu si studenti volí většinou již ve druhém ročníku studia a téma diplomové práce (při dvouletém navazujícím studiu) již v prvním ročníku. Přičemž na práci můžete začít pracovat ihned, mnozí studenti však začínají pracovat až v posledním ročníku. Záleží také na vedoucím práce.

Někteří vedoucí studenty tlačí, dávají termíny na vypracování jednotlivých kapitol… Studenti to vnímají jako zbytečnou zátěž. Věřte ale tomu, že to s vámi myslí dobře. Učitelé jsou již velice zkušení a moc dobře vědí, jak to se studenty dopadá. Většina to nechává na poslední chvíli, práce pak ztrácí svou kvalitu, protože je psaná ve spěchu, marketingový výzkum je rovněž nekvalitně udělaný, nebo je naprosto celý smyšlený a studenti jsou nakonec rádi, když dostanou známku E. Proto tomu chtějí předejít postupným zpracováním, a proto dávají studentům kontrolní termíny, v rámci kterých proberou další a další postup.
Nyní ale zpět k tématu. Při výběru dbejte na to, co vás baví. Zkuste se zaměřit na oblasti, ve kterých jste si alespoň trošku jistí. Baví vás počítače? Super, tak vyzkoušejte téma spojené s informatikou či informačními systémy.

učivo

Baví vás cestovní ruch? Tak zkuste vztáhnout ekonomické téma na oblast cestovního ruchu. Jde o to, abyste si nevzali téma, kterému absolutně nerozumíte a neumíte si představit, o čem budete psát. Navíc, většinou nemusíte vybírat z předem vypsaných témat učiteli, máte možnost vymyslet si své vlastní téma. Proberte to pouze se svým vedoucím, vyberte nejlepší varianty z těch, které vás napadli, a společně tomu zkuste dát nějakou přijatelnou podobu.
Jestliže vám sedne téma, které si vyberete, máte půl úspěchu za sebou. Pokud již při vyslovení tématu máte představu o čem psát, to je to pravé ořechové. Ulehčí vám to opravdu spoustu práce.

Nezařazené