Některým zvířatům je lepší se v přírodě vyhýbat velkým obloukem. Co ale dělat, když už nějakého predátora potkáte? V první řadě dodržujte základní pravidla pro zachování vašeho života.

§  MEDVĚD
Medvědi v našich lesích po turistech moc nejdou, spíše se snaží lidem vyhnout. Pokud zaútočí, musí k tomu mít velký důvod, a tím bývá zpravidla to, když se cítí být ohrožen, když brání svá mláďata, nebo pokud ho znenadání překvapíte.

Jak se vyhnout útoku:
1.       Držte se turistických tras.
2.       Buďte hluční, aby o vás medvědi věděli a měli možnost se vám vyhnout.
3.       Nenechávejte kolem tábořiště zbytky jídla.
4.       Pokud medvěda přímo potkáte, nedívejte se mu do očí, protože byste tak vyprovokovali jeho útok.
5.       Předstírejte nezájem a mluvte klidným hlasem.
6.       V žádném případě neutíkejte a vyvarujte se prudkých pohybů a křiku. Snažte se vzdalovat pomalými kroky.
7.       Pokud vás medvěd sleduje, zahoďte kus oděvu nebo batoh, který může upoutat pozornost.
8.       Pokud vás přesto medvěd napadne, skulte se do klubíčka, rukama si chraňte krk a hlavu, lokty dejte ke kolenům. Jedině tak si budete chránit životně důležité orgány. Pokud se nebudete nijak bránit, ztratí o vás zájem. Vstaňte, až když si budete jisti, že je medvěd pryč.
 
§  DIVOKÉ PRASE
Od divokých prasat vám také může hrozit nebezpečí, i když to nejsou extra velcí zabijáci. Spíše mají strach oni z vás, proto se snaží setkání s člověkem vyhnout.

Jak se vyhnout útoku:
1.       Pokud uvidíte prasečí stádo, vyhněte se mu obloukem a nijak je neohrožujte. Zpravidla vás divočáci nechají na pokoji.
2.       Když se setkáte s kancem samotářem, nedívejte se mu do očí. Očuchá si vás a odejde.
3.       Horší je, když se setkáte s bachyní, která si vede mláďata. O selátka se bojí, proto by mohla zaútočit. V takovém případě vylezte na nejbližší strom. Když zrovna není žádný ve vaší blízkosti, počkejte, až se bachyně rozeběhne, a když bude blízko vás, uskočte. Pokud vás přesto napadne, skulte se do klubíčka, chraňte si nejzranitelnější místa a čekejte, až divočák odejde.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup