Přemýšleli jste někdy nad tím, co vlastně dělá domov domovem? Zkuste si na chvíli zavřít oči a o této otázce zapřemýšlet. Jak byste odpověděli? Je to vaše nejbližší rodina, děti a manžel nebo to útulno, teplo a čisto, které z domova sálá nebo jsou to spíš různé dekorace, ozdoby a vůně nebo je to nábytek – jídelní stůl, kde celá rodina večeříte či vaše vyhřátá pohodlná postel? Každý z nás by na tuto otázku určitě odpověděl odlišně. Každé bydlení je odlišné, důležité je, že při vzpomínce na domov si vybavíme jen to hezké, co nám vyplaví z mysli krásné myšlenky.
velký dům
Jedno staré pořekadlo praví, že teplo domova vytváří žena. Svým způsobem to nejspíš bude pravda, jelikož většinou je to žena, která v domě vytváří tu správnou atmosféru, vdechuje život různým dekoracím, používá různé prostředky k provonění bytu a v neposlední řadě se stará o ten samotný pocit tepla, útulna a čistoty. Mnozí z nás by si jistě představovali bydlet v luxusní obrovské vile na nějakém lukrativním místě. Přitom není důležité vlastnit velký dům nebo vilu, úplně postačí malý byteček, ze kterého bude sálat to pomyslné kouzlo domova. Mnohým úplně postačí, když jsou v blízkosti svých nejdražších a je úplně jedno, zda je to v jednopokojovém bytě v paneláku nebo na venkově v polorozpadlé chalupě. Důležité je cítit tu lásku, teplo a pocit jistoty, že tady je domov, který je pro mne vždy otevřen.

Mnozí z nás jsou téměř posedlí pořádkem, dokud není vše naprosto čisté, dokonalé bez prachu a šmouh, tak nejsme se svým domovem spokojení. Přitom místo precizního úklidu, úplně postačí udělat rychlý úklid pro pocit čistoty. Pokud se má člověk ve svém domově cítit dobře a útulně, je úplně jedno, zda se na zemi bude válet o jedno zrnko prachu více či méně.
obývací pokoj

Vezměte si, jak by na vás působil například takový dětský pokoj, který by byl až nepřirozeně naklizený, vyleštěný a zbavený veškerého prachu? Působil by témě mrtvě, jako by v něm ani žádné dítě nebydlelo. Dětský pokoj bez rozházených hraček a bez roztomilého ryzí dětského nepořádku prostě nemůže být útulný dětský pokojíček. To samé platí i o ostatních místnostech. Bydlení musí být útulné, musí nám v něm být dobře, důležité je se domů těšit a ne si v hlavě přehrávat scénáře, co vše se ještě musí stihnout uklidit, vyklidit, naleštit a podobně.