Mulčování a okopávání půdy patří k základní péči o zahradu. Každý zahradník ví, že bez okopávání to prostě nepůjde. Okopat a nakypřit půdy musíme v případě, že očekáváme zdárný růst rostlin. Okopáváním zeleniny získá větší úrodu.
upravený pozemek.jpg
K čemu je okopávání vlastně dobré?
Nakypří a provzdušní půdu. Půda je někdy velmi ztvrdlá a kyslík nemůže pronikat až ke kořenům rostliny. Okopávání nahradí alespoň částečně zálivku. Voda se totiž z půdy bude odpařovat méně. Zbavíte půdu plevele nebo minimálně narušíte jeho kořínky. Při té příležitosti se snažte všechen plevel odstranit. Při okopávání pracujte opatrně, abyste nepoškodily kořenový systém rostliny. Některé totiž mají kořeny rozprostřeny mělce pod povrchem. Půda se nekypří pouze ve vegetačním období. Kypříme i okopáváme na podzim, abychom půdu dobře připravili na zimu. V podzimním a jarním okopávání půdy, zeminu obohaťte nějakým hnojivem, velmi jí to prospěje. Nejlepší je přidat do zryté půdy hnůj nebo kompost. Je totiž důležité, aby se po vegetačním období vyčerpaná půda zregenerovala. Jen tak, můžete očekávat v následujícím roce bohatou úrodu.
hrábě na zahradě.jpg
Co je mulč?
Mulč je organický materiál, kterým přikrýváme zeminu kolem rostlin, keřů a stromů. Mulčem může být tráva, drcené větve, slám, listí, piliny nebo nasekaná kůra. Mulč je čistě z přírodních materiálů. Klasickou mulčovací kůru zakoupíte ve všech hobby marketech a zahradnictvích.
 
Proč mulčujeme?
Mulčování je důležité nejen pro rostliny, ale plní i estetickou funkci. Stejně jako okopávání, mulčování částečně nahradí zalévání. Protože půda je překryta mulčovacím povrchem sníží se odpařování vody z půdy. Dalším plusem u mulčování, je zamezení růstu plevelů.
Nejčastěji se půda mulčuje okolo okrasných keřů nebo zakrslých jehličnanů. V tomto případě mulč plní funkci estetickou. Zajímavého vzhledu docílíte použitím barevného štěrku.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Nezařazené