Bydlíte v panelovém domě a setkáváte se s tím, že po vás chtějí setkání vlastníků pod záštitou SVJ? Co vlastně SVJ je a k čemu slouží? Kdo tomu velí?

Společenství vlastníků jednotek – Kdo je členem a kdo statutárním orgánem?

V bytových domech vždy vzniká právnická osoba nazývaná Společenství vlastníků jednotek, ve zkratce jen SVJ. Společenství vlastníků vzniká proto, aby všichni členové, tedy vlastníci jednotek, mohli zvolit svůj statutární orgán, který rozhoduje ve věcech kolem společného prostoru a také si volí předsedu, který zajišťuje plynulý chod celého SVJ. O opravách, rekonstrukcích a jiných podobných věcech se vždy vlastníci rozhodují společně, probíhají schůze a hlasuje se. Pokud jste vlastníkem, jistě tohle znáte, na všech schůzích je účast povinná a členové SVJ se musí hlasováním vždy na změnách shodnout.

pexels-photo-4738072

K čemu slouží statutární orgán?

Statutární orgán SVJ má právní pravomoci jednat za celé společenství, jde o orgán, který je rovněž volen a ten zajišťuje následně celý chod domu a okolních společných pozemků. Bez statutárního orgánu by to v praxi nešlo, existuje dále i jeho výbor, který pak má dále svého předsedu, obvykle se o každý vchod v domě stará jeden předseda, kterého taktéž volí všichni členové, tedy vlastníci.

pexels-photo-1550337

Do čeho můžete mluvit?

I když zvolení předsedové mají za povinnost starat se o plynulý chod domu, vlastníci jednotlivých jednotek nejsou rozhodně bez hlasu. Obvykle se všechny změny musejí hlásit, a pokud cokoliv zasahuje do společného prostoru, musí být vyhlášeno hlasování. Každý člen SVJ, tedy vlastník má právo se vyjádřit, může se změnami a opravami souhlasit nebo nesouhlasit.

Jako běžný člen SVJ pak můžete mluvit do všeho, do rekonstrukce, do prací, které se v domě dějí a podobně. Každý jednotlivý vlastník pak může sám rozhodovat pouze o tom, co se děje u něj v bytě, tedy například o své rekonstrukci, která musí být nahlášena, nemusí být ale schvalována. Jakmile jde ale o rozsáhlejší úpravy, či něco zasahuje do společného prostoru, a jde třeba i o instalaci klimatizace na společnou fasádu domu, musí proběhnout hlasování a tyto úpravy musí být schváleny.

Právě o to, aby byla všechna pravidla dodržena v zájmu všech obyvatel domu a vlastníků, se stará statutární orgán a členové jeho výboru.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup