Je Vám do breku, když vidíte mladé lidi, kteří se nečinně poflakují po ulicích? Vře Vám zároveň krev v žilách a dokážete si představit podstatně smysluplnější činnosti, kterým by se tito mladí lidé mohli věnovat místo toho, aby se jen tak bloumali městem? Mohli by třeba sportovat, nebo chodit do lidové školy umění. Ovšem nebuďte pesimisté. Nečinnost a poflakování je určitě cesta na šikmou plochu, ale rozhodně to tak nemusí být vždycky. Neodsuzujte, když do toho nevidíte. Nemluvě o tom, že někdy i poflakování po ulicích může přinášet své plody.
street art
Najdeme celou řadu uměleckých činností, které se doslova zrodili na ulici. Jedná se tedy spíše o oblast subkultury a směr by se dal nazvat také jako kultura protestu. Dřívější označení bylo underground. V dobách normalizace byla v České kultuře undergroundová kultura velmi rozšířená a byl to boj především s režimem. Současná undergroundová nebo tedy street artová kultura bojuje z konzumní společností a jejími pravidly.
Mezi současné umělecké trendy street artu patří literární, hudební, výtvarné, taneční a pohybové aktivity. Propojení ulice a umění se daří realizovat v rámci různých Street artových festivalů.
 hip hop tanečník

  • Literatura –svérázná poezie, která je plná sexu a sprostých slov. Někteří se mohou pohoršovat, ale nepochybně se jedná o velmi cenné zrcadlo.
  • Hudba– literatura a hudba ve street artu velmi souvisí. Poezie se stává písní. Typickým příkladem je rap a hip hop.
  • Výtvarné umění– nepochybně typickým příkladem výtvarného projevu jsou graffity, které dnes patří mezi akceptovanou a uznávanou výtvarnou techniku.
  • Tanec – ulici vděčíme také za spoustu tanců. Street dance získává stále větší oblibu i prestiž. Mnozí mladí lidé v tomto žánru nacházejí mnohem více skutečných emocí.
  • Pohybové aktivity– typickými příklady je například parkour a to nemáme na mysli skákání koňů, ale pohybové aktivity mladých. Určitě jste si na ulicích všimli pouličních artistů, kteří vyvádí neuvěřitelné kousky. Parkour se etabloval jako samostatná sportovní aktivita, o kterou mají zájem už mladé děti. Trénovat je možné v parkourových tělocvičnách pod dohledem zkušených trenérů.