Máme hned čtyři hlavní okamžiky, nebo spíše druhy, kdy může nastat splatnost. Jedná se o výraz, kdy po uplynutí určité doby je možné právo, propojené s cenným papírem, uplatnit u toho, který se k plnění zavázal a má tak zákonnou povinnost.
Proč si vlastně hlídat splatnost?
Pokud na směnku zapomenete a objevíte ji po pěti letech, kdy splatnost už dávno vypršela, může se také stát, že se vaše právo s tou směnkou „promlčelo“, byť by se tak stát nemělo. Ne všechny směnky totiž trvají navěky a je tak dobré se seznámit s tím, co je na směnce uvedeno. Kromě místa splatnosti tam totiž najdete také datum, od kterého či do kterého dne je směnka splatná.
- Směnka na viděnou
Pokud není nikde napsáno, kdy je směnka splatná, platí pravidlo, že je splatná do jednoho roku od vystavení směnky emitentem (výstavcem). Tento typ má nevýhodu hlavně pro dlužníka – toho, který je povinen ze směnky plnit, protože vy s takovou směnkou můžete prakticky kdykoliv nakráčet a požadovat plnění. Nemůžete tedy přijít o víkendu. Tomuto typu se říká také „vistasměnka“
- S. na určitý čas po viděné
Nejpoužívanější u nás. Splatnost nastane zpravidla po 14 dnu od vidění. Jakmile uplyne 14 dnů, můžete se směnkou jít a kdykoliv si ji nechat proplatit či uplatnit právo na plnění ze směnky. Jednoduché a prosté. Říká se ji také lhůtní vistasměnka.
- Na určitý čas po vystavení
Nejméně oblíbený druh. Z francouzského názvu á dató by nám mohlo vyplývat, že je směnka splatná určité datum. To však není pravda, neboť dató překládáme jako čas. Tedy určitý čas po vystavení.
Na směnce může být proto napsáno: „zaplatím za 2 měsíce po vystavení“. Tato směnka je nejméně oblíbená, protože člověk musí počítat lhůty, a to se popravdě nikomu nechce.
- V určitý den
Také nazvané fixní či precizní směnky. Jak už název vypovídá, směnka je platná jeden určitý den a víc už nic. Oblíbená hlavně u fajnšmekrů.
Některé směnky mohou mít podpůrné podmínky splatnosti – kdy směnka bude splatná za určitých podmínek. Spousta z těchto rádoby vylepšení se však v českém právu neuznává a tak není třeba do nich příliš zabrušovat.